Rekord na okruhu Nürburgring. 5 najrýchlejších áut na Nürburgringu

Obsah:

Pre mnohých nie je Nürburgring len malá dedinka, ale rovnaký názov ako pretekárska dráha nachádzajúca sa v Nemecku. Bol vytvorený a takmer súčasne testovaný pretekármi všeobecného nemeckého automobilového klubu v roku 1927. Momentálne je trať výbornou športovou základňou pre pilotov v kategóriách GP2 a DTM. Okrem toho sa na trati každoročne konajú testy superrýchlych áut, ktorých výrobcovia chcú dosiahnuť osobný rekord na Nürburgringu. O značkách, ktoré autá získali titul najrýchlejšie, vám povieme v tejto publikácii.

rekord na Nürburgringu

Malá odbočka do histórie

Trať Nurburgring spočiatku nemala moderný a odolný povrch. A samotný okruh obsahoval iba štyri „krúžky“. Boli to „United Loop“(Gesamtstrecke) s dĺžkou 28,265 km, „Severná slučka“– 22,810 km (Nordschieife), „Južná slučka“– 7,747 km (Südschleife) a „prsteň“Betonschieife používaný na zateplenie. jazda na autách pred pretekmi.

Pripomíname, že miesto konania pravidelných motoristických súťaží„Formula 1“bola presne tou „severnou slučkou“Nurburgringu. Rekordy na ňom vytvorili takí slávni pretekári ako Michael Schumacher. Tento legendárny jazdec je stále považovaný za lídra v počte majstrovských titulov a víťazstiev Grand Prix v F-1.

traťový rekord nürburgringu

Čo je zvláštne na Severnej slučke?

Počas svojej existencie bola trať opakovane prestavaná a vylepšovaná. Dnes je to najvyhľadávanejšie miesto medzi amatérskymi športovcami, ktorí majú radi pretekárske autá. Práve sem prichádzajú piloti každý rok, aby si zajazdili na profesionálnej trati vo vánku.

Okrem toho sa to snažia robiť počas turistických dní, kedy môžete využiť nielen svoje auto, ale aj požičať si profesionálne športové auto. Mnohí zo začiatočníkov sú si 100% istí, že s náležitou starostlivosťou im takýto tréning následne pomôže vytvoriť nové rekordy Nurburgringu. Ich sny však nie sú vždy predurčené na splnenie.

rekordy Nürburgringu

Severná slučka taká aká je

Nordschleife je považovaná nielen za najznámejšiu, ale aj za jednu z najdlhších pretekárskych tratí na Zemi. Samotná trať sa nachádza na malebnom mieste medzi stromami a lesmi. Jeho šírka je cca 8-9 m. Obsahuje spoľahlivé a vysoké blatníky vybavené mriežkou. Podľa mnohých fanúšikov rýchlej jazdy táto trať pomáha dôkladne zdokonaliť vaše vodičské schopnosti.

Je známa svojou náročnosťou na pilotov a nepredvídateľnosťou, vďaka čomu trať dostala „reč“názov Zelené peklo (v preklade „zelené peklo“). Zároveň ho využívajú nielen automobiloví nadšenci, ale aj výrobcovia pretekárskych áut, ktorí sú pripravení urobiť svoj rekord na Nurburgringu počas testovacej jazdy. Práve táto trať dáva podľa nich šancu zhodnotiť reálne možnosti pretekárskeho vozidla. Podľa predbežných údajov trať pozostáva zo 40 pravých a 33 ľavých zákrut rôznej náročnosti.

rekordy severnej slučky nürburgringu

Rekordmani Nürburgring: kto sú oni?

Počas svojej existencie videla trať Nordschleife množstvo pretekárov a áut. Mnohým z pretekárov sa však nikdy nepodarilo vytvoriť traťový rekord Nürburgringu a zanechať svoju stopu v histórii motoristického športu. Pripomeňme si tých víťazov, ktorí to dokázali!

Popredné miesto teda dodnes patrí jednému z najnovších modelov Porsche – Cayman GT4. Ide o unikátny automobil vybavený výkonným 3,8-litrovým turbomotorom, šesťvalcovým motorom s objemom 385 "koní", ako aj modernou mechanikou.

Vďaka svojmu vnútornému dizajnu je stroj veľmi obratný a ľahko ovládateľný. Vďaka tomu dokáže zrýchliť z pokoja na 100-295 km/h len za 4,2 s. Nie je to tak dávno, čo práve tento model dobyl Nurburgring. Rekordy, ktoré doteraz vytvorili ostatní pretekári, boli konečne prekonané. Auto prešlo kruhom „Severnej slučky“len za 7 minút a 40 sekúnd. Z tohto dôvodu je Porshe prvé miesto v prvej päťke najrýchlejších áut na Nürburgringu.

kolové rekordyNürburgring

Najjasnejší lídri v rýchlostných pretekoch: 2. a 3. miesto

Druhé miesto v rebríčku najrýchlejších áut sveta testovaných na okruhu Nurburgring obsadili autá Ford GT, Chevrolet Corvette C6 Z06. Napriek tomu, že „Ford“prešiel trať za 7 minút a 40 sekúnd, mohol sa pokojne stať víťazom pretekov. Minimálne toto konkrétne auto je už dlho obľúbené. Spoliehali sa na ňu samotní výrobcovia aj automobiloví odborníci po celom svete. Ale ani motor s výkonom 550 koní, ani ergonomický dizajn auta nepomohli tento plán zrealizovať.

Na treťom mieste sme umiestnili Audi R8 V10, Pagani Zonda S a Porsche 911 GT3 RS. R8 V10 je skutočne úžasné športové auto od Audi. Je vybavený výkonným motorom s výkonom 525 koní. s a má pohon všetkých kolies.

Napriek deklarovanej túžbe výrobcu predbehnúť Porshe Cayman GT4, traťový rekord Nürburgringu nebol prekonaný. Na zdesenie všetkých prebehlo športové auto za 7 minút a 44 sekúnd.

Krásny Pagani Zonda S, vydaný v roku 2005, predviedol svojim fanúšikom podobný čas. Porsche 911 GT3 RS ukončilo preteky o tri sekundy skôr. Rozhodcovia vo výsledku zaznamenali čas prejdenia trate, ktorý je 7 minút a 47 sekúnd. Tentoraz však Porsche prišlo o sekundu neskôr ako talianske so 6,2-litrovým motorom a výkonom 640 k. s Lamborghini Murcielago LP 640 E-Gear.

Záverečný odkaz v prvej päťke Nurburgring

Na štvrtom mieste medzi najrýchlejšími autami, ktoré sme umiestnilitaký legendárny model ako BMW M3 GTS, ktorý trať absolvoval len za 7 minút a 48 sekúnd. Zaujímavé je, že práve BMW dlhé roky po sebe zaujímalo vedúcu pozíciu medzi výkonnými športovými autami (svedčí o tom aj tabuľka rekordov Nurburgringu nižšie).

Tabuľka záznamov nürburgringu

Na poslednom mieste v rebríčku najrýchlejších áut skončili Dodge Viper SRT-10 a Cadillac CTS-V. Pripomeňme, že rekord kola na Nurburgringu pre toto „americké monštrum“Dodge s 8,3-litrovým motorom a výkonom 500 koní bol 7 minút a 50 sekúnd. Ďalší americký gigant Cadillac s motorom 556 litrov. s absolvoval kurz o 9 sekúnd neskôr (7:59).

Nesporným lídrom pretekov sa teda stal Porshe Cayman GT4, ktorého priebežný čas v kategórii športových áut neprekonali ostatní účastníci rally. Spomínaný rekord Nurburgringu, ktorý vytvorila výrobná spoločnosť Porsche, momentálne nikto neprekonal. Akí boli držitelia rekordov predchádzajúcich rokov?

Kto sú držitelia rekordov v pretekoch 2013?

Najbohatším rokom na rekordy je rok 2013. Počas tejto doby sa nám na pretekoch Nordschleife podarilo prekonať doterajšie rekordy v troch triedach naraz. Pozoruhodným príkladom nominovaných-účastníkov spred dvoch rokov bola „talianska“Alfa Romeo 4C. Toto veľkolepé a krásne auto s výkonným turbomotorom dokáže zrýchliť za 4,5 sekundy na 250 km/h. Pilot Alfy (tentokrát jazdil na športovom aute známy športový publicista Horst von Saurma) stihol počas pretekov priviezť svojevozidlo prejde slučkou len za 8 minút a 4 sekundy.

Rekord okruhu na Nürburgringu

Druhým nezabudnuteľným autom, ktoré vytvorilo elektrický rekord Nürburgringu, bol Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive. Je pozoruhodné, že tento model prešiel danú vzdialenosť len za 8 minút s malým chvostom. Zároveň sa pilotovi auta konečne podarilo zosadiť z piedestálu lídra Audi R8 e-tron, ktorý do istého bodu nebol vymenený.

Lídrom medzi sériovými hybridmi sa stalo „nemecké“Porsche 918 Spyder. Podarilo sa mu predbehnúť všetkých svojich predchodcov a prejsť trať za 6 minút a 57 sekúnd. Holden Commodore SS V Ute vytvoril svoj vlastný rekord v úžitkovej a úžitkovej triede, keď porazil druhého víťaza, Audi R8 e-tron, o minútu a pol.

Rekordy Nürburgringu: držitelia najnovších traťových rekordov

V roku 2014 vyhral Nissan GT-R Nismo kategóriu veľkoobjemových športových áut. V roku 2013 dokončila staršia verzia modelu svoj autotrack len za 7 minút a 8,679 sekundy. A presne o rok neskôr sa japonským výrobcom podarilo udržať tento rekord, hoci sa ho veľmi snažili prekonať.

V tom istom roku sa podarilo debutovať novej Honde Civic Type R, ktorá bola predstavená v sérii vozidiel s predným náhonom, a zároveň prekonať rýchlostný rekord. Auto prešlo severnú slučku za 7 minút a niečo vyše 50 sekúnd. To je len malý zoznam lídrov, ktorí sa tento rok už stihli vyhlásiť. Rok 2015 sa však ešte len začal.tak sa zmení aj počet držiteľov rekordov. Dúfame, že tentoraz rekordy Nürburgringu prekonajú všetky očakávania.