Rakúsky pretekár Gerhard Berger: biografia a športová kariéra

Obsah:

Anonim

Gerhard Berger je slávny rakúsky pretekár, ktorý súťaží vo Formule 1 za rôzne tímy. Opakovane sa stal víťazom a víťazom ceny vo fázach súťaže.

Gerhard Berger

Gerhard Berger. Talentovaný debutant

Narodil sa v auguste 1959 v rakúskom meste Worgl. Svoju profesionálnu kariéru začal na pretekoch Alfa Romeo, kde predviedol veľmi dobré výsledky.

Čoskoro sa Gerhard Berger presunul do prestížnejšej Formuly 3, kde úspešne zmeral sily so slávnym Talianom Ivanom Capellim v boji o titul majstra kontinentu. V roku 1984 bol Berger pozvaný do nemeckého tímu Formuly 1 - ATS. Vo svojich debutových pretekoch na svojej rodnej rakúskej trati predviedol Gerhard iba dvanásty výsledok.

Úspešnejšie bolo vystúpenie na Veľkej cene Talianska, ktorá sa konala na slávnom okruhu v Monze. Gerhard Berger v konkurencii významných a skúsenejších pilotov dokázal skončiť šiesty. Rakúsky jazdec, žiaľ, nezískal za tento úspech body, pretože nebol zahrnutý do oficiálnej prihlášky na šampionát.

Autonehoda a prvé úspechy

1985 začal veľmi zle pre mladého Gerharda Bergera, ktorého fotografiu si môžete pozrieť v článku. Dostal sa do dopravnej nehody, v dôsledku ktorej si zlomil krčné stavce. Napriek tomu sa rýchlo zotavil a vrátil sa do Formuly 1, kde začal jazdiť za nový tím – Arrows.

pretekár pretekárskeho auta gerhard berger

Po štyroch neúspešných etapách, v ktorých Rakúšan nedokázal prísť do cieľa, začal ukazovať relatívne dobré výsledky. A na posledných dvoch Grand Prix (v Južnej Afrike a Austrálii) sa mu podarilo dostať do bodovaného pásma.

V roku 1986 je Gerhard Berger pretekárskym jazdcom reprezentujúcim taliansky tím Benetton. Po bodovaní na Veľkej cene Brazílie a Španielska obsadil Rakúšan po prvýkrát v San Maríne tretie miesto a vyšplhal sa na pódium.

Najlepšie výsledky však ešte len mali prísť. Berger si na Veľkej cene Mexika suverénne poradil so slávnymi Alainom Prostom a Ayrtonom Sennom a po prvý raz vyhral etapu Formuly 1. Vďaka týmto výsledkom dostal pozvanie hrať za jednu z najznámejších spoločností - Ferrari.

Nové víťazstvá a úspechy

Počas svojich troch sezón vo Ferrari vyhral Gerhard Berger Veľkú cenu štyrikrát a sedemkrát bol v prvej trojke. V sezóne 1988 získal 41 bodov a celkovo obsadil rekordné tretie miesto.

V ďalšom šampionáte však mal často problémy s autom. Na etape v San Maríne v dôsledku nehody jeho auto začalo horieť,a až včas, záchranári prišli včas, zachránili pilota pred vážnymi následkami.

fotka gerharda bergera

Po sérii neúspechov podpísal Gerhard Berger v roku 1990 zmluvu s britskou auto stajňou "McLaren", v ktorej bol spárovaný s legendárnym Ayrtonom Sennom. Rakúsky jazdec, ktorý zostal trochu v tieni Brazílčana, vykazoval stabilne vysoké výsledky, pravidelne bodoval a neustále sa umiestňoval medzi piatimi najlepšími jazdcami Formuly 1.

V roku 1993 sa Berger vrátil do stajne Ferrari. Rok a pol nemohol Gerhard vyhrať a túto sériu ukončil až na Veľkej cene Nemecka v roku 1994. Ďalšie víťazstvo mu sklamane uniklo v jednej zo zákrut etapy v Austrálii, kde Nigel Mansell úspešne využil Rakúšanovu chybu. Na konci sezóny Berger zopakoval svoj rekord a skončil celkovo tretí.

Návrat do Benettonu a odchod do dôchodku

Ďalej. Po ďalšej sezóne vo Ferrari sa Gerhard Berger rozhodol vrátiť do tímu Benetton a hľadať nové víťazstvá. Aj tu ho však neprestávali prenasledovať periodické zlyhania. V etape v Nemecku, len pár kôl pred cieľom, sa jeho auto vznietilo a spálil motor.

V roku 1997, vo svojej poslednej sezóne Formuly 1, rakúsky pretekár vynechal tri preteky pre ťažkú formu sinusitídy a potom sa vrátil a získal skvelé víťazstvo na Veľkej cene Nemecka. Bol to posledný triumf nielen pre Gerharda Bergera, ale aj pre Benetton.

berger gerhard

Pocit vážnej konkurencie zo strany mladých pilotov sa pretekársky jazdec rozhodol na konci sezóny ukončiť svoju športovú kariéru. Tak to urobil.