Ruský hráč taekwonda Denisenko Alexey Alekseevich: životopis, úspechy a zaujímavé fakty

Obsah:

Denisenko Alexey je známy domáci športovec, hráč taekwonda. Dvakrát získal medailu na letných olympijských hrách. Šampión Ruska, mnohonásobný účastník a víťaz majstrovstiev Európy a sveta. Účastník prvých Európskych hier v Baku, kde sa stal bronzovým medailistom. Má titul ctený majster športu Ruska.

Životopis športovca

denisenko alexey

Denisenko Alexey sa narodil v malom mestečku Bataysk, ktoré sa nachádza v Rostovskej oblasti. Stalo sa to v roku 1993.

Denisenka Alexeja priviedol k oddielu taekwondo jeho otec, keď mal iba 8 rokov. Práve išiel do školy. Tam sa hrdina nášho článku stretol so svojím prvým trénerom, ktorý sa volal Alexander Shin.

Otec budúceho šampióna dal svojho syna k tomuto športu, pretože chcel, aby vyzeral ako idoly svojej mladosti - Jackie Chan a Jean-Claude Van Damme.

Denisenko Alexeyho otec sa začal pripravovať na športovú kariéru od prvých rokov svojho života. Otužovali telo. Koniec koncov, Alexej bol spočiatku veľmi choré a slabé dieťa.

Spočiatku sa Alexej zdráhal ísť do sekcie, no postupne sa zapojil. Začal napodobňovaťidoly svojho otca as dvojnásobnou energiou začali cvičiť taekwondo.

Otec hovorí, že Alexei chcel viac ako raz skončiť so športom, ale nakoniec od tejto myšlienky upustil. A to aj napriek tomu, že na tréning sa musel dostať cez celý Don na lodi. Takéto problémy sa vyskytli pri výstavbe Vorošilovského mosta v Rostove. Na pravý breh Donu, na ktorom trénoval, kvôli opravným prácam nechodila MHD. Musel som teda použiť čln. A vrátiť sa domov neskoro v noci posledným autobusom.

Súkromný život

Súkromný život v kariére športovca zohral veľkú rolu len nedávno. Predtým sa sústredil výlučne na šport.

Naposledy, v decembri 2016, sa oženil s taekwondistkou Anastasiou Baryshnikovovou, bronzovou šampiónkou olympijských hier v Londýne, trojnásobnou majsterkou Európy, ktorá dvakrát získala bronzové medaily na majstrovstvách sveta.

Olympiáda v Londýne

alexey denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko v taekwondo začal vykazovať dobré výsledky už od prvých mládežníckych turnajov. Čoskoro si ho všimli aj tréneri národného tímu.

Úspech na medzinárodnom poli mu zabezpečil účasť na letných olympijských hrách v Londýne v roku 2012. V tom čase mal necelých 19 rokov. Denisenko súťažil v najľahšej váhovej kategórii – do 58 kilogramov.

Rus začal svoju cestu k víťazstvu už v predkole, keďže išlo o mladého, úplne neznámeho športovca s nízkym osobným hodnotením. ATV úplne prvom boji na olympijských hrách sa hrdina nášho článku stretol s Kostaričanom Heinerom Oviedom. Rus vyhral drvivú výhru 5:2.

Vo štvrťfinále čelil Alexej Denisenko na olympijských hrách čínskemu atlétovi Weiovi Zhenyanovi. Tentoraz sa súboj ukázal ako tvrdohlavý, dlhý a ešte produktívnejší. Denisenko vyhrala 10:7. Najvypätejší bol semifinálový zápas, v ktorom Alexej podľahol v krutom boji Juhokórejčanovi Lee De Hongovi vysoko 6:7. Mimochodom, previnilec Rusa vo finále utrpel zdrvujúcu porážku od Španiela Huela Gonzaleza 8:17.

Ale Alexey Denisenko v zápase o tretie miesto, v takzvanom repasážnom finále, porazil Austrálčana Safwana Khalila 3:1. Mladý Rus teda získal svoju prvú olympijskú medailu. Na hrách v Londýne to bola len jedna z dvoch bronzových medailí pre ruský tím v taekwondo.

Majstrovstvá Európy v Azerbajdžane

alexey denisenko biografia taekwonda

Ďalším veľkým medzinárodným turnajom boli majstrovstvá Európy, ktoré sa konali v Baku, hlavnom meste Azerbajdžanu. Alexey Denisenko, taekwondo zohralo v tom čase rozhodujúcu úlohu v biografii športovca, na turnaj ho vybrali bez problémov.

Na súťažiach súťažil v hmotnostnej kategórii do 68 kilogramov. Po prekonaní predkolí sa športovec dostal do rozhodujúceho boja. Vo finále sa stretol s tureckým Servet Tazegulom, ale prehral.

V tímovej súťaži obsadil ruský tím druhé miesto so ziskom dvoch zlatých, troch strieborných a dvoch bronzových medailí. Silnejšieboli tam len Chorváti.

Majstrovstvá sveta v Rusku

olympiády alexeya denisenka

V roku 2015 získal Alexej Denisenko právo súťažiť na majstrovstvách sveta. Taekwondo v biografii športovca v tom čase hralo kľúčovú úlohu.

Hrdina nášho článku opäť bojoval v hmotnostnej kategórii do 68 kilogramov. A vo finálovom dueli sa opäť stretol s Turkom Servetom Tazegulom. A znova stratený.

Vo všeobecnosti sa ruskému tímu na svetovom šampionáte darilo neúspešne, keď obsadilo iba 12. miesto. Náš tím nemal ani jednu zlatú medailu, iba dve strieborné medaily (z toho jednu získal Denisenko) a päť bronzových medailí.

Európske hry v Baku

alexey denisenko finále

V roku 2015 sa Alexey Denisenko zúčastnil ďalších veľkých medzinárodných súťaží. Taekwondo bolo zaradené do programu prvých Európskych hier. Ide o obdobu olympiády, ale len pre európske tímy. Pôvodne sa predpokladalo, že sa budú konať len letné hry, no v súčasnosti pribúdajú návrhy na usporiadanie zimných európskych hier. Stojí za zmienku, že podobné súťaže už dávno existujú aj na iných kontinentoch. Napríklad panamerické, panafrické alebo panarabské hry.

Na týchto súťažiach štartoval Alexey Denisenko z 1/8 finále. Proti nemu stál atlét zo San Marína Michele Ceccarone. Rus suverénne vyhral 19:1. Vo štvrťfinále si hrdina nášho článku suverénne poradil aj s Angličanom Martinom Stamperom - 18:6.

Problémy začali až v semifinále s hostiteľomplatformy, azerbajdžanská ajchánska tagizáda. Vo vybojovanom zápase Denisenko prehrala 5:7. V boji o tretie miesto sa Rus stretol so svojím odvekým rivalom - Turkom Servetom Tazegulom. Turek tentoraz nečakane prehral v 1/8finále s Poliakom Karolom Robakom - 9:21.

Boj o tretie miesto bol úspešný. Denisenkovi sa napokon podarilo vyhrať - 19:16.

V poradí tímov na Európskych hrách skončili Rusi tretí, keď prehrali s Azerbajdžanmi a Britmi.

Druhá olympiáda

alexey denisenko taekwondo olympiáda

V roku 2016 sa Alexej Denisenko vo veku 22 rokov zúčastnil na druhých olympijských hrách. Taekwondo na olympijských hrách bola relatívne mladá, ale už milovaná disciplína.

Vo svojej korunovej váhovej kategórii do 68 kilogramov bol Denisenko opäť jedným z favoritov. V 1/8finále si poľahky poradil s Venezuelčanom Edgarom Contrerasom - 12:2. Vo štvrťfinále sa stretol s tureckým Tazegulom, no tentoraz sa ukázal byť silnejší ako jeho súper, s ktorým spočiatku pravidelne prehrával. Rus vyhral 19:6.

Belgičan Jaouad Ashab podľahol v semifinále 6:1. Alexey Denisenko sa vo finále stretol s atlétom z Jordánska Akhmadom Abagaushom. Bez ohľadu na to, ako hrdina nášho článku odolal, aj tak prehral 6:10.

Táto strieborná medaila bola jediná, ktorú Rusi získali na týchto hrách. Týmto výsledkom v tímovej súťaži sa delili o deviate miesto s Mexikom, Nigerom, Srbskom a Francúzskom.

Na ceste na šampionát

Teraz Alexey Denisenko pokračujetvrdo trénovať, aby nakoniec získal zlatú medailu na veľkých medzinárodných súťažiach. Ako môžete vidieť, nikdy nebol taký úspešný.

V súčasnosti žije Denisenko vo svojom rodnom meste - Bataysku. Súbežne so svojou športovou kariérou študuje v Naberezhnye Chelny.

So svojou manželkou plánuje Denisenko vystúpiť v tandeme na blížiacich sa letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020.