Welsh Stadium "Cardiff City": história a zápasy

Cardiff City je jedným z dvoch futbalových klubov vo Walese, ktoré hrajú Premier League. Aréna je domovom rugbyového klubu Cardiff Blues už tri roky od svojho otvorenia.

mestský štadión cardiff

Podrobnosti

Výstavba štadióna trvala dva roky a skončila na jar 2009. O arénu sa začali deliť dva tímy naraz. Prvým bol Cardiff City Football Club, ktorý sa presťahoval z parku Ninian, ktorý bol domovom hlavného klubu 99 rokov. Druhými vlastníkmi štadióna je rugbyový klub Cardiff Blues.

Náklady na výstavbu arény boli asi 50 miliónov libier. Architektom bol Arup. Kapacita - 25 tisíc miest. Štadión Cardiff City je druhou arénou v krajine, čo sa týka počtu miest na sedenie, hneď za Millenium, ktorá má kapacitu 74,5 tisíc divákov. V lete prešiel Cardiff City Stadium rekonštrukciou, po ktorej sa naň začalo ubytovať až 33,5 tisíc fanúšikov.

Prvé hry

V polovici júla 2009 odohrali Cardiff a Celtic priateľskýzápas v aréne. Oficiálny debut na štadióne Cardiff City sa uskutočnil v auguste 2009, keď Scunthorpe United prišiel na návštevu hostiteľov. Zápas sa skončil drvivým víťazstvom Walesanov so skóre 4:0.

V novembri toho istého roku reprezentácia Walesu prvýkrát navštívila štadión a odohrala priateľský zápas proti Škótsku. Zápas sa skončil víťazstvom Walesanov 3:0. Takmer o rok neskôr odohral Wales svoj prvý oficiálny zápas v Cardiff City. Bol to zápas v rámci výberu na Euro 2012. Britský tím bol súperom Bulharska.

Slávne zápasy

Jedným z prvých veľkých klubov, ktoré navštívili novú arénu waleského klubu, bol Manchester City. Išlo o zápas 2. kola Premier League. Zápas sa skončil senzačným víťazstvom Cardiffu City 3:2. V úvode druhého polčasu sa "mešťania" ujali vedenia, no o pár minút Walesania vyrovnali a v závere polčasu Campbellova dvojka dala tímu veľkú výhodu. Negredo stanovil konečné skóre v prestávke.

Manchester United prišiel do Walesu v 12. kole. Zápas sa skončil remízou. V 13. kole bol rivalom Cardiff City londýnsky Arsenal. Tentoraz sa waleským hráčom grandee nepodarilo prekvapiť. Ramseyho ortéza a gól Flaminiho zabezpečili Gunners drvivé víťazstvo.

Liverpool navštívil Cardiff City v marci. Zápas sa konal v rámci 31. kola Premier League. Merseysiders boli jedným z najlepších tímov na šampionáte a kandidátmi na titul. Debut v hre Zápas otvoril skóre. O niekoľko minút neskôr Saures obnovil status quo. V polovici prvého polčasu gól Campbella opäť posunul Walesanov do vedenia, no do prestávky opäť vyrovnal skóre Skrtel. Liverpool vyhral druhý polčas 4:1 a zápas vyhral 6:3.

Cardiff City štadión Cardiff City

V poslednom kole sezóny 2013/14 prišla Chelsea na hosťovanie do Cardiff City, keď niekoľko zápasov pred koncom anglického šampionátu stratila svoje šance na prvenstvo. London Grand sa stal posledným veľkým klubom, ktorý navštívil waleský štadión. Zápas sa skončil víťazstvom zverencov Josého Mourinha 2:1. Na konci sezóny Cardiff City, ktorého hlavný tréner Ole Gunnar Solskjaer bol vymenovaný počas šampionátu, zostúpil do Championship a nikdy nepostúpil do anglickej Premier League za 3 sezóny.

Superpohár UEFA

Po 20. mieste v Premier League v sezóne 2013/14 Cardiff zostúpil do druhej ligy anglického futbalu. Odvtedy do arény klubu neprišiel žiadny svetoznámy tím. To sa malo zmeniť po tom, čo bolo Cardiff City vybraté ako hostiteľ zápasu Superpohára UEFA 2014 medzi Realom Madrid a Sevillou.

Na zápas prišlo 30 854 divákov, čo je stále rekord arény. Rozhodcom bol anglický sudca Mark Clattenburg. Real Madrid vyhral 2:0 vďaka ortéze Cristiana Ronalda.