Švajčiarsky tenista Schnyder Patti: biografia, športová kariéra, osobný život

Obsah:

Patti Schnyder, ktorej životopis je uvedený v tomto článku, je jednou z najznámejších švajčiarskych tenistiek. Počas svojej športovej kariéry sa stala víťazkou mnohých prestížnych turnajov.

Prvé úspechy vo veľkom športe

Schnyder Patti sa narodil v decembri 1978 v Bazileji. Švajčiarska tenistka sa vo veku 14 rokov prvýkrát zúčastnila na turnaji ITF. V roku 1994 sa Patti Schnyder začala neustále zúčastňovať profesionálnych súťaží, dokonca sa dostala do TOP 100 najlepších tenistov planéty.

1995 priniesol prvé vážne úspechy pre športovca. 14. mája sa prebojovala do finále turnaja ITF v Nitre na Slovensku, kde suverénne zdolala Čiľanku Barbaru Castro v troch setoch. O týždeň neskôr sa víťazom podobnej súťaže v Prešove stal Schnider Patti. Tentokrát nenechala šancu Češke Jane Ondrousovei (6:0, 6:1).

biografia patty schniderovej

O mesiac neskôr na rodnej švajčiarskej pôde vyhrala tenistka ďalší turnaj ITF v Courelle a v septembri sa dostala do finále v Aténach. V tom istom roku Schnyderová debutovala v Zürichu na súťažiach pod hlavičkou WTA. Úspešné výkony jej umožnili dokončiť sezónu na 152 v hodnotení.

BV roku 1996 Patti Schnider, pre ktorú sa tenis stal nielen koníčkom, ale aj spôsobom, ako si zarobiť veľa peňazí, naďalej aktívne súťažila na medzinárodných súťažiach. Podarilo sa jej dostať sa v apríli do finále turnaja ITF v španielskej Murcii. V septembri tento výsledok zopakovala aj v Bratislave. O týždeň neskôr sa športovkyňa po prvý raz v kariére dostala do finále turnaja WTA v Karlových Varoch (Česká republika), kde prehrala v troch setoch s Belgičankou Ruksandrou Dragomir.

V tom istom roku sa Schnyder Patti stala účastníčkou olympijských hier v Atlante, kde svoje výkony zavŕšila už v prvom kole. Debutovala aj na grandslamoch. Na Australian Open sa 18-ročnej atlétke nepodarilo kvalifikovať, no podarilo sa jej preniknúť do hlavného ťaháku súťaží v Londýne a Paríži. Schnyderovo najvyššie umiestnenie v roku 1996 bolo 58. vo dvojhre.

Vstup medzi svetovú tenisovú elitu

V roku 1997 sa Patty Schnyder na kurtoch Australian Open postarala o malú senzáciu, keď sa jej podarilo preniknúť do štvrtého kola súťaže. Navyše v úvodnom zápase zdolala ôsmu nasadenú Ivu Majorliovú. Úspešným účinkovaním na rôznych turnajoch sa tento tenista dostal do konca sezóny na 26. miesto vo svetovom rebríčku.

tenisová patty schnider

Nasledujúci rok bol jedným z najúspešnejších v celej Schnyderovej kariére. Sezónu odštartovala víťazstvom na turnaji WTA v austrálskom Hobarte a o mesiac neskôr vo finále podobných súťaží v Hannoveri zdolala Češku Jana Novotnú v troch setoch. V máji sa Patti na antukových dvorcoch v Madride ani v rJúl – rakúska Maria-Linkowitz a talianske Palermo.

Nemenej úspešné boli aj výkony vo štvorhre. V duete s Rakúšankou Barbarou Schettovou vyhrala Schnider turnaj WTA v Hamburgu a dostala sa aj do finále v Palerme a na ostrove Amelia.

Nie bez úspechu na grandslamových turnajoch. Na kurtoch Rolland Garros a US Open sa Patti Schnyderová dostala do štvrťfinále. To jej dalo právo zúčastniť sa Grand Slam Cupu. Na tomto turnaji porazila v semifinále vtedajšiu svetovú jednotku Martinu Hingisovú, no v rozhodujúcom zápase prehrala so slávnou Venus Williamsovou.

V auguste 1998 atlétka získala rekord na 11. mieste vo svetovom rebríčku vo dvojhre, ako aj na 29. mieste vo štvorhre.

Po skvelej sezóne v kariére švajčiarskeho tenistu prišla recesia. Počas nasledujúcich troch rokov Schnyderová vyhrala dva turnaje WTA v Gold Coast (Austrália) a Pattaya (Thajsko) a niekoľkokrát sa dostala aj do finále v dvojhre aj štvorhre. Na grandslamových turnajoch sa Patty nikdy nedokázala dostať cez štvrté kolo.

Návrat hviezdy

Od roku 2002 začala Schneider Patti znovu získavať svoj status hviezdy svetového športu. Po víťazstve vo finále super turnaja v Charlestone a turnaji WTA v Zürichu sa Švajčiarom opäť podarilo preniknúť do Top 20.

úspechy Patty Schnider

Schnyder sa pomaly dostávala do formy a v roku 2005 sa opäť nahlas prihlásila. Vyhrala dva turnaje WTA a na ďalších troch sa dostala do finále. Patti v tejto sezóne prvýkrát v kariéredostal sa do Top 10 na 7.

Nasledujúci rok sa Schnyderovej nepodarilo vyhrať ani jeden prestížny turnaj, no neustále postupovanie do finále a semifinále jej umožnilo udržať si miesto v prvej desiatke tenistiek planéty

Koniec hráčskej kariéry

Po dvoch skvelých sezónach sa Patty Schnyderová pravidelne dostávala do finále turnaja, no stávalo sa to čoraz menej. Na grandslamových turnajoch sa jej vo dvojhre nikdy nepodarilo dostať ďalej ako do štvrtého kola a vo štvorhre za štvrťfinále.

V roku 2010 začal Schnyder prenasledovať zranenia: najskôr sa vyskytli problémy s chodidlami a potom s Achillovou šľachou. V máji 2011 sa Patti rozhodla ukončiť svoju hráčsku kariéru.

O štyri roky neskôr sa Schnyder vrátil na turnaje ITF, keď ich dokázal vyhrať dvakrát za dve sezóny.

Výkony pre národný tím Švajčiarska

patty schnider

18-ročná Patty Schnyder, ktorej úspechy v tom čase hovorili za ňu, bola prvýkrát pozvaná obhajovať česť svojej krajiny vo Fed Cupe v roku 1996. So šiestimi víťazstvami v siedmich zápasoch pomohla pozdvihnúť Švajčiarsko do druhej svetovej skupiny.

O rok neskôr Schnyderová spolu s Martinou Hingisovou zdolala v rozhodujúcom zápase slovenský duet Gabšudová-Zrubáková a následne sa podieľala na prehre argentínskeho tímu. To umožnilo švajčiarskemu tímu dostať sa do elitnej divízie.

V roku 1998 Schnyder a Hingisová vytvorili malý zázrak svojimi víťazstvami vo Fed Cupe, čím priviedli svoj tím do finále, kde prehrali so Španielskom.