Lyžiar Northug Petter: biografia, úspechy a zaujímavé fakty

Obsah:

Northug Petter je slávny nórsky lyžiar. Na svojom konte má množstvo ocenení a rekordov. 13-krát sa stal majstrom sveta, dvakrát vyhral olympijské hry. Na majstrovstvách sveta sa stal absolútnym rekordérom, keď dokázal zvíťaziť vo všetkých šiestich disciplínach. Okrem toho, že sa stal dvojnásobným víťazom Svetového pohára, získal neoficiálny titul kráľa lyží. Dvakrát uznaný ako najlepší športovec v Nórsku. Súperi ho poznajú pre jeho jedinečnú schopnosť zrýchľovať na cieľovej čiare, pričom víťazstvo získal silným trhnutím. Darí sa mu najmä v štýle korčuľovania.

Životopis lyžiara

Northug Petter

Northug Petter sa narodil v roku 1986. Narodil sa v nórskom meste Musvik v provincii Nur-Trendelag. Svoju kariéru v profesionálnom športe začal účasťou na kontinentálnych súťažiach. Určité úspechy dosiahol najmä v škandinávskych pretekoch, keď sa sedemkrát prebojoval na stupne víťazov. Najúspešnejšie pre neho boli stíhacie preteky a 15-kilometrové štarty.

Nortug Petter debutoval na Svetovom pohári v sezóne 2005/06. Debutoval v šprinte, ktorý sa konal v Drammene. Northug Petter skončil 35. Zároveň sa naďalej paralelne zúčastňoval škandinávskych súťaží. Na konci sezónybolo oficiálne oznámené, že dostáva miesto v národnom tíme.

V tom istom čase, vo svojej prvej sezóne na Svetovom pohári, Nortug získal svoje prvé víťazstvo. 8. marca 2006 skončil prvý v skiatlone vo švédskom Falune. Za sebou nechal dvoch Nemcov - Tobiasa Angerera a Axela Teichmanna.

Northug Petter skončil druhý v posledných pretekoch tejto sezóny. V rovnakom skiatlone mu víťazstvo uniklo, v cieli stratil na Švéda Matthiasa Fredrikssona necelé štyri sekundy. Celkovo dokončil svoju prvú sezónu Svetového pohára na 15. mieste.

Hviezda budúcnosti

osobný život pettera Northuga

Hviezda budúcnosti – tak nazvali Nortuga mnohí novinári na začiatku jeho športovej kariéry a nezlyhali. O zákazku s ním súperilo niekoľko výrobcov lyžiarskeho vybavenia naraz. Víťazstvo v tejto konfrontácii získal Fisher. V tom čase bol Nortug ešte juniorom, no napriek tomu mal v zmluve zahrnutú tarifu. Toto sa ešte nikdy mladému športovcovi nestalo. Cena cestovného sa vynásobila 5 za predpokladu, že Nortug povedie nórsky národný tím medzi svetovú elitu do konca roka 2007.

V roku 2006 sa zimné olympijské hry konali v talianskom Turíne, no Nortug nebol zaradený do národného tímu. Škandinávci získali 3 strieborné a jednu bronzovú medailu. Tento výkon bol považovaný za neúspešný. Potom sa mnohí, ako sám Nortug, čudovali, prečo ho nevzali na olympiádu.

Prvý väčší úspech zaznamenal na majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v roku 2007 v japonskom Sappore. Nortug vyhral štafetu. A o dva roky neskôr vČeský Liberec získal svoju prvú zlatú medailu na svetovom šampionáte v pretekoch jednotlivcov. Nór sa umiestnil na prvom mieste v stíhacích pretekoch, keď prešiel 15 kilometrov klasickým štýlom, a potom rovnaký počet v korčuľovaní. Brilantné víťazstvo v týchto pretekoch bolo uznané ako jeden z najlepších umiestnení Pettera Northuga.

Kráľovský rok

petter northug a carolyn

2010 bol pre Nortug skutočne hviezdny. Na konci sezóny vyhral prvýkrát v kariére Svetový pohár. 9-krát prišiel Nortug do cieľa ako prvý, ďalších 6-krát bol druhý a raz obsadil tretie miesto. Zdanie bojovnosti sa mu podarilo vnútiť až Čechovi Lukasovi Bauerovi, ktorý sa stal druhým v celkovom poradí. Ale v skutočnosti k boju nedošlo, pretože výhoda Northugu bola 600 bodov.

V tom istom roku Nór triumfálne vystúpil na olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. Aj keď sa spočiatku všetko pokazilo. Nortug skončil na 41. mieste na 15 km voľným spôsobom a bol v skupine lídrov v prenasledovaní, kým nezaostal v poslednom stúpaní a obsadil iba 11. miesto.

V cieli s hromadným štartom na 50 km však dokázal predstihnúť Nemca Axela Teichmanna o tri desatiny sekundy a získal tak prvú zlatú olympijskú medailu.

V štafete Nortug bežal v poslednej etape a začal zo štvrtého miesta. Podarilo sa mu predbehnúť lídrov, no v tom čase sa od svojich prenasledovateľov odtrhol Švéd Markus Hellner, takže Nóri získali striebro.

V záverečnom šprinte Nortug bojoval s dvomi Rusmi NikitomKryukov a Alexander Panzhinsky, prehrali s nimi a získali bronz.

V záverečnom tímovom šprinte získal Nortug v páre s Øysteinom Pettersenom ďalšie olympijské zlato. Pre nórsky tím to bola triumfálna olympiáda, kde obsadili prvé miesto v celkovom poradí v behu na lyžiach.

Druhý triumf vo Svetovom pohári

petter northug najlepšie povrchové úpravy

Na Svetovom pohári 2010/11 Nortug prehral víťazstvo so Švajčiarom Dariom Colognierom a obsadil druhé miesto. V sezóne 2011/12 sa stal tretím, čím umožnil Kolínu nad Rýnom získať zlaté double. Až v sezóne 2012/13 získal späť titul najsilnejšieho lyžiara planéty.

V celkovom poradí predbehol Švajčiara Daria Cologniera, ktorý bol tentoraz tretí, a Rusa Alexandra Legkova, ktorý skončil na druhom mieste. Jeho konečná výhoda bola takmer 200 bodov od najbližšieho prenasledovateľa.

Druhý olympijský triumf

lyžiar Northug Petter

Druhé olympijské hry v jeho kariére však boli neúspešné. Na úvod vynechal preteky na 15 km v klasickom štýle. Potom neuspel v skiatlone a obsadil iba 17. miesto.

V pretekoch na 50 kilometrov od hromadného štartu obsadil 18. miesto. Nortug bol najbližšie k olympijskej medaile v štafete. Na poslednom úseku sa opäť rozbehol. Tentoraz však nedokázal zaceliť medzeru, ktorú jeho krajania vytvorili na začiatku pretekov. Nortug priviedol nórsky tím na štvrté miesto, takmer 40 sekúnd za Francúzom Ivanom Bouatem.

V pretekoch v šprinte voľným štýlom nečakane Northugprehral v semifinále a v posledný deň olympiády sa v páre s Olom Vigenom Hattestadom stal iba štvrtým v tímovom šprinte mužov. Nakoniec sa mu nepodarilo získať ani jednu medailu, ale to nezabránilo jeho tímu vyhrať celkové bežecké lyžovanie.

Súkromný život

Osobný život Pettera Northuga sa vyvíja veľmi úspešne, aj keď je celý ten čas oficiálne slobodný. Je známe, že na začiatku kariéry sa stretol s prekážkarom Reich Nordtomme. Potom došlo k záhadnej afére s pornografickou herečkou Aylar Lee, ktorú predstavitelia lyžiara všetkými možnými spôsobmi popreli.

V roku 2015 boli spolu spozorovaní Petter Northug a Caroline Dahl, škandinávska popová speváčka. Neustále sa hovorí aj o jeho romániku s začínajúcou lyžiarkou Caroline Vollanovou, ktorá je od neho o 9 rokov mladšia.

V roku 2014 bol Nortug stredobodom škandálu s vysokým profilom. Opitý mal nehodu neďaleko Trondheimu. 23-ročný muž, ktorý sedel v jeho aute, si zlomil kľúčnu kosť. Petter sám z miesta nehody ušiel, no napriek tomu priznal, že šoféroval.

Odobrali mu vodičský preukaz, odsúdili na 50 dní väzenia a vysokú pokutu.