Legendy svetovej atletiky: Kenenisa Bekele

Obsah:

Ak je box dobrou šancou pre čierneho Američana uspieť v živote, potom je atletika dobrou šancou pre Etiópčana. Jedným z najjasnejších príkladov tohto tvrdenia je príbeh Kenenisa Bekeleho, afrického bežca, ktorý svoje meno navždy zapísal do análov svetového športu.

Z článku sa čitateľ dozvie, ako sa hviezda mladého etiópskeho vytrvalca dostala na atletický Olymp. Článok sa zameriava na prístup Kenenisa Bekeleho k tréningu, jeho fyziologické údaje a zvláštnosti bežeckej techniky. Ponúkajú sa aj zaujímavé informácie o osobnom živote športovca, jeho záľubách a pohľadoch na život.

mesto bekoji

Road to Glory

Veľký africký bežec sa narodil 13. augusta 1982 v etiópskom meste Bakoji. V tom istom meste sa narodili sestry Dibabové – v budúcnosti tiež slávne africké bežkyne na dlhé trate. Kenenisa bol druhým zo šiestich detí v jeho rodine, čo sa na africké pomery považuje za celkom normálne. Mimochodom, Kenenisin brat Tariku tiež trénuje v etiópskej reprezentácii a dokonca získal zlatú medailu na MS v 3000metrov.

Rodina Bekeleovcov sa zaoberala poľnohospodárstvom. Chov dobytka a pestovanie plodín mu umožnilo tráviť veľa času vonku.

Podľa samotného Kenenisa sa jeho zoznámenie s behom začalo pomerne skoro, zo školskej lavice. Pre poznanie musela budúca svetová športová hviezda 10 rokov chodiť každý deň 10 kilometrov jedným smerom. V skutočnosti sa ukázalo, že beh na prekonávanie vzdialenosti do školy je oveľa príjemnejší a užitočnejší. Chlapec najskôr túto vzdialenosť zabehol za hodinu, no potom podrástol a svoj výsledok zdvojnásobil. Boli teda urobené prvé kroky na ceste k svetlejšej budúcnosti. Tu sa ukazuje tajomstvo športového tréningu bežcov tohto rozsahu.

Vo vzdelávacej inštitúcii sa budúci skvelý pobytár niekoľkokrát vyznamenal a získal školské kríže. V roku 1999 si mladého muža všimli a poslali ho brániť česť školy na provinčnom šampionáte. Kenenisa potom suverénne obsadil prvé miesto. Toto víťazstvo dalo športovcovi vstupenku nielen na národný šampionát, ale aj do veľkého športu.

Jedným z idolov pre mladého muža bol Haile Gibreselassie, legenda behu na dlhé trate. To však Kenenisovi Bekelemu nezabránilo v prekonaní mnohých rekordov slávneho bežca.

povrchová úprava bekele

Úspech v športe

Na národnom šampionáte bol Bekele na 6. priečke, čo sa, samozrejme, vzhľadom na obrovskú konkurenciu v národnom tíme považovalo za úspech. Vychádzajúcu atletickú hviezdu si všimli profesionálni tréneri behu. Bežec bol požiadaný, aby súťažil za profesionálny športklub Mugher Cement.

V 19 rokoch mladý muž ukázal svoj potenciál ziskom striebornej medaily na juniorskom svetovom šampionáte v behu na 5000 metrov.

Od roku 2002 sa športová kariéra Kenenisa Bekeleho prudko rozbehla.

zlatá olympijská medaila

Najvýznamnejším ocenením športovca možno nazvať zlato v „top ten“a striebro v „päťke“na olympiáde v Aténach, zlaté medaily v podobných disciplínach v Pekingu 2008.

Pretekár je štvornásobným majstrom sveta v behu na 10 km, majstrom sveta z roku 2009 v „päťke“. Bekele je navyše známy ako jeden z najuznávanejších bežcov. Stayer vyhral viac ako 15 majstrovstiev sveta v krose!

bekele úsek
bekele úsek

Bekele, napriek tomu, že má 35 rokov, sa naďalej udržiava vo forme a vykazuje dobré výsledky. Ako to už u atlétov býva, s pribúdajúcim vekom začal skúšať beh na dlhšie trate. Napríklad v roku 2016 športovec vyhral Berlínsky maratón a vytvoril si osobný rekord 2 hodiny 3 minúty a 4 sekundy. Ukázalo sa, že bežec prešiel 42 kilometrov 125 metrov rýchlosťou viac ako 20 kilometrov za hodinu!

V behu na 25 km si Kenenisa Bekele v decembri 2017 vytvoril osobné maximum, pričom vzdialenosť prekonal za 1 hodinu, 13 minút a 43 sekúnd.

svetový rekord

Atlét stále drží svetové rekordy v behoch na 5 tis. a 10 tis.

mo, bekele a krupobitie

Charakteristickévlastnosti a vlastnosti športovca

Jednou z hlavných charakteristík ubytovateľa je malá výška a hmotnosť. Kenenisa Bekele váži 56 kilogramov s výškou 165 centimetrov. Mnohé legendy svetového behu na dlhé trate majú podobné ukazovatele. Napríklad Mo Farah váži 58 kilogramov s výškou 165 centimetrov. Haile Gibresilassie bol vo svojich najlepších rokoch len o 2 kilogramy ľahší ako Bekele. Hmotnosť Kenenisa Bekeleho mu umožňuje bežať „od špičky“po dlhú dobu a robiť obrovské skoky. Podobná technika behu je typická pre mnohých etiópskych športovcov.

bekele beží
bekele beží

Kenenis Bekele venuje počas tréningu špeciálnu pozornosť dokončovacím akceleráciám. Posledných 400 metrov „desiatky“je tento atlét schopný zabehnúť rýchlejšie ako 54 sekúnd, čo je pre zostávajúceho výborný finiš.