Najpopulárnejšie rally na svete. Dakar víta víťazov

Obsah:

Rally je jedným z najpopulárnejších typov moderných pretekov. Je to veľmi veľkolepé, a preto zaujímavé pre milióny divákov na celom svete. Medzi všetkými druhmi šampionátov je špeciálna trasa „Paríž-Dakar“. Táto rasa sa odlišuje od ostatných. Prečo to tak priťahuje fanúšikov a účastníkov? Toto bude prediskutované v tomto článku.

História slávneho automobilového maratónu

Rally Paríž-Dakar sa koná od konca roku 1978. Autorom myšlienky takejto trasy bol motocyklový pretekár z Francúzska T. Sabin. V roku 1977 sa stratil v líbyjskej púšti počas pretekov Abidjan – Nice. Po niekoľkých dňoch blúdenia bez jedla a vody našli motorkára nomádi, ktorí ho zachránili. Napriek všetkým nešťastiam urobila púšť na Sabina nezmazateľný dojem, o ktorý sa chcel podeliť s celým svetom. Práve táto myšlienka inšpirovala jazdca k vytvoreniu trasy doteraz najpopulárnejšej rely. Dakar mal byť podľa plánu Thierryho Sabina konečným bodom pretekov a štartovým bodom bol Paríž.

rely dakar
rely dakar

Pôvodná trasa rally viedla cez sever Afriky, Alžírsko, no kvôli zložitej politickej situácii a zvýšeným nepokojom v tomto štáte bola na preteky schválená iná krajina, Maroko. Niekedy časť cesty, ktorú účastníci prekonávajú Líbyou.

Preteky boli spočiatku jednou z etáp Svetového pohára. Súťažné predpisy však vyvolali množstvo kontroverzií, v dôsledku ktorých bolo rozhodnuté vylúčiť súťaž z celkového poradia svetového šampionátu a urobiť ju autonómnou.

Zaujímavosťou je, že počas celej jej histórie sa súťaže nezúčastňovali len profesionálni pretekári, ale aj mnohé rockové hviezdy, známi športovci z iných disciplín (alpskí lyžiari, horolezci, jachtári a iní).

Pravidlá rally

Ak sa chcete zúčastniť tejto súťaže, musíte poznať pravidlá rally. Dakar je konečným cieľom trasy. Preteky začínajú v Paríži. Súťaž trvá tri týždne a prejde vzdialenosť približne 10 000 km. Pretekári sa môžu zúčastniť nielen v špeciálnych rally autách, ale aj v autách, ako aj nákladných autách a motocykloch. Pre každý druh dopravy existuje samostatný účet. Počtom účastníkov môžu byť nielen profesionálni pretekári, ale aj amatéri, ktorí zvyčajne tvoria okolo 80% z celkového počtu prihlásených.

rally paris dakar

Ako je uvedené vyššie, poradie Svetového pohára nezahŕňa túto rally. Dakar je posledným mestom na ceste jazdcov, kde sa určujú víťazi. Preaby ste sa stali šampiónom súťaže, stačí v tomto automobilovom maratóne predbehnúť svojich súperov, na rozdiel od Svetového pohára, kde účastníci dostávajú body za každé preteky, ktoré sa na konci sezóny sčítajú.

Víťazi rally

kamaz rally dakar

Až do začiatku 21. storočia bol hlavným rekordérom v počte víťazstiev na rely Paríž-Dakar Stefan Petransel, ktorý za desať rokov účasti na tomto automobilovom maratóne vyhral šesťkrát.

2001 bol prelomový z hľadiska pravidiel pretekov aj víťazov. V súlade so zmenami pravidiel súťaže si tím nemohol priniesť vybavenie, ktoré by v prípade poruchy vedelo problém odstrániť. Akékoľvek opravy museli vykonať vodič a navigátor. V tom istom roku vyhrala rally po prvýkrát žena Jutta Kleinschmidt.

Ruské kamióny sa stali skutočnými triumfami na rely Paríž-Dakar. KamAZ-master, vynikajúci ruský tím, vyhral maratón mnohokrát. V posledných rokoch si naďalej drží prvenstvo a pravidelne vyhráva veľké medzinárodné súťaže.

Tím "KAMAZ-master"

rally paris dakar kamaz

V histórii Rely Dakar vyhral ruský tím tento prestížny maratón 13-krát. V roku 2015 rely, ktorá sa konala na území Bolívie, Argentíny a Čile, po prvý raz vyhral pilot Airat Mardeev v kategórii nákladných vozidiel. V záverečnej fáze pretekov sa mu podarilo odpútať od svojich prenasledovateľov a napokon predčil aj svojich najbližších konkurentov,okrem iného aj spoluhráči na 14 a 51 minútach (2. miesto - Nikolaev, 3. miesto - Karginov).

Ruskí piloti teda opäť ukázali, akú hodnotu má auto KamAZ. Rally "Dakar" sa mu z roka na rok v poradí kamiónov podriaďuje.