Elena Vyalbe: biografia, osobný život, fotografia Vyalbe Eleny Valerievny

Obsah:

Jej meno sa navždy zapísalo do histórie národného športu. Trikrát vyhrala olympijské hry a mnohí môžu tejto ráznej a cieľavedomej žene závidieť regálie a ocenenia. Kto je ona? Slávna lyžiarka Elena Vyalbe, ktorá je považovaná za najlepšiu z najlepších vo svojej profesii. Vo svojej kariére dokázala dosiahnuť závratné úspechy a jej meno bolo navždy zapísané na stránkach Guinessovej knihy rekordov. Vďaka svojej vytrvalosti, pracovitosti, odhodlaniu a vôli víťaziť mohla Elena Vyalbe získať mnohé ocenenia v lyžiarskych športoch. Bola cesta budúceho olympijského víťaza na vrchol Olympu jednoduchá? Samozrejme, že nie.

Fakty z biografie

Vyalbe Elena Valerievna je rodáčka z mesta Magadan. Športovec sa narodil 20. apríla 1968. Od mladého veku začalo dievča prejavovať zvýšený záujem o bežecké lyžovanie.

Elena Vyalbeová

S neskrývaným obdivom sledovala, ako dospelí strýkovia a tety kráčali po zasneženej ceste, ktorá viedla vedľa domu, kde dievča bývalo. Keď mala osem rokov, prihlásila sa do školskej časti mládeže, aby sa naučila základytento populárny šport. Mentormi budúceho olympijského víťaza boli Gennadij Popkov a Viktor Tkachenko. Boli to oni, ktorí urobili všetko pre to, aby zabezpečili, že Elena Vyalbe, ktorej biografia hovorí, že jej život fungoval najlepším spôsobom, sa stala skvelou športovkyňou. Premenili ju na „magadanský nuget“– tak celá krajina neskôr nazývala trojnásobnú olympijskú víťazku.

Aká je chuť víťazstva?

Už ako jedenásťročná sa Elena Vyalbe stala členkou športového tímu regiónu Magadan v behu na lyžiach. O tri roky neskôr získa dievča titul majstra športu a cesta do hlavného tímu národného tímu ZSSR pre dospelých je pre ňu zaručená.

Vyalbe Elena Valerievna

Ale Elena Vyalbe, ktorej biografia je plná športových úspechov, získala svoje prvé víťazstvo v behu na lyžiach už v ranom veku, keď sa zúčastnila na majstrovstvách Ústrednej rady DSO Trud. A napriek tomu, že súperky dievčaťa boli staršie ako ona, dokázala získať druhé miesto. Už vtedy sa ukázalo, aké komponenty Elene pomôžu dosiahnuť vysoké výsledky v športe: svojmu budúcemu povolaniu sa oddala na sto percent a pracovala na sebe 24 hodín denne.

Prvé miesto

Skutočným triumfom bola účasť dievčaťa z Magadanu na juniorskom šampionáte v roku 1987, ktorý sa konal v Taliansku. Na ňom dostáva svoju prvú zlatú medailu Vyalbe Elena Valerievna. Po nejakom čase si mladá atlétka zariadi svoj osobný život a stane sa manželkou lyžiara z Estónska - Urmasa Vyalbeho.

Elena Vyalbeováfotka

Čoskoro porodí syna a po prestávke sa vracia k profesii.

New Heights

V roku 1989 sa v Lahti konal svetový šampionát a našu krajinu reprezentovali športovci najvyššej úrovne: Tikhonova a Smetanina. Fíni - Kirvesniemi a Matikainen - vážne súťažili so sovietskymi dievčatami. Nikto sa však nemohol stať dôstojným súperom Eleny Vyalbe, ktorá predvádzala „akrobaciu“na vzdialenostiach 10 a 30 kilometrov voľným spôsobom. Potom niektorí odborníci predpovedali, že vrchol športovej kariéry Magadanského nugetu bude klesať. A dievča dokázalo mylnosť tohto pohľadu a skvele vystúpilo na ďalšom talianskom šampionáte: nielenže sa stala najlepšou vo voľnom štýle, ale získala aj prvé miesto v pretekoch na vzdialenosť 15 kilometrov v klasickom štýle. Elena Vyalbe, ktorej fotografia často zdobila stránky športových novín, sa tak stala majetkom a pýchou našej krajiny.

Namiesto zlatého bronzu

Olympijské hry v roku 1992 sa začali vo francúzskom Albertville.

Životopis Eleny Vyalbe

Naši fanúšikovia boli plní nádejí, že lyžiar z Magadanu získa prvé miesto. Osud však urobil svoje vlastné úpravy … Namiesto prvého miesta získala štyrikrát tretie miesto. Skutočnosť, že sa dievčaťu podarilo preukázať dobré výsledky v tímovej súťaži, však mohla „osladiť horkosť pilulky“a napriek tomu sa uskutočnil „zlatý“ruský štafetový beh. Tak či onak, no nie celkom vydarený výkon lyžiarku neohúril. „Stále mám pred sebou veľa víťazstiev. Som plný sily a energie,“povedal Vyalbe.

Nasledujúca olympiáda v Lillehammeri však tiež nebola pre športovca príliš úspešná. Niekoľko týždňov pred začiatkom súťaže pociťovala vážnu nevoľnosť, a tak nemohla bojovať za rovnakých podmienok. Potom už len účasť v štafete priniesla nášmu tímu zlato.

Znova triumfovať

Áno, neúspešné výkony na medzinárodných majstrovstvách nepodkopali morálku magadanské atlétky, no pochopila, že je potrebné analyzovať situáciu a prípadne upraviť jej prácu. Elena sa rozhodla zmeniť svojho mentora a vybrala si Alexandra Grushina za svojho mentora.

Životopis Vyalbe Elena Valerievna

A táto inovácia priniesla pozitívne výsledky. Šampionát v roku 1997 sa ukázal byť v športovej kariére Eleny Valerievny jednoducho očarujúci. Získala až päť zlatých medailí, čím nedala súperkám žiadnu šancu. Novinári opäť začali hovoriť, že najlepšia lyžiarka je Elena Vyalbe. Fotografia víťaza sa začala objavovať na titulných stránkach športových novín a časopisov.

"Ktorá etapa bola najťažšia a najzhovievavejšia?" - spýtali sa "žraloky z pera." Lyžiar odpovedal: „Najťažší bol cieľ v stíhacích pretekoch. Len pomocou špeciálnej fotografickej techniky sa podarilo určiť víťaza medzi mnou a Taliankou Stefaniou Belmondo, s ktorou sme išli „jeden na jedného“. A predsa sa mi podarilo vyhrať. Ak hovoríme o najľahšej vzdialenosti v pretekoch, potom je to úsek cesty v cieľovej fáze štafety. Posledných 150 metrov do cieľavlastnosti sa ukázali ako víťazné pre náš tím.“

Nórsky kráľ, ktorý blahoželal Vyalbovi k piatej zlatej medaile, poznamenal, že Elena je veľmi podobná starogréckej bohyni víťazstva. Do určitej miery sa jeho slová ukázali ako prorocké.

Olympijské hry v Nogane

V roku 1998 sa Elena Vyalbe zúčastnila na olympijských hrách, ktoré sa začali v japonskom Nogane. Potom sa Rusom podarilo v krutom boji obsadiť prvé miesto v štafetovom preteku 4x5. Na prvom a druhom úseku cesty naši lyžiari súťažili s nórskymi športovcami.

Osobný život Eleny Vyalbe

V tretej etape prevzala štafetu Elena Vyalbeová a neskôr ju odovzdala Larise Lazutkinovej, čím sa od svojich súperiek odpútala na 23 sekúnd. Týmto výkonom športovkyňa z Magadanu ukončila svoju kariéru.

Regalia a ocenenia

Počas rokov tvrdej práce získala Elena Valerievna Vyalbe tie najvyššie ocenenia a regalie. Je nielen ocenenou majsterkou športu ZSSR, ale aj Ruska. Na 17. zimných olympijských hrách v roku 1994 jej bol udelený Rád priateľstva národov, Rád za zásluhy o štát a mimoriadne športové zásluhy, Rád za zásluhy o vlasť, III.stupeň, Rád za vysoké športové zásluhy. Okrem toho bol lyžiar z Magadanu ocenený čestným odznakom „Za rozvoj telesnej kultúry a športu.“

Od roku 2010 je prezidentkou federácie bežeckého lyžovania.