John Higgins: biografia, fakty zo života, fotografie

Obsah:

Jedným z najjasnejších a najznámejších predstaviteľov snookeru je John Higgins. Hráčova biografia sa začala v malom mestečku Wishaw, kde sa 18. mája 1975 narodil. Škót získal medzinárodnú licenciu a v roku 1992 sa stal profesionálnym hráčom.

Spolu s ďalším, nemenej významným Britom Ronniem O'Sullivanom vstúpil medzi svetovú elitu snookeru, druhu biliardovej hry. Prvý triumf sa udial v roku 1994, keď vo finále porazil Davea Harolda. Od tej chvíle sa jeho kariéra začala rýchlo rozvíjať.

Kariéra škótskeho „čarodejníka“

Prvé dve sezóny vo svojej kariére strávil John celkom skromne. Ohlásil sa na turnaji Grand Pri, kde senzačne obsadil prvé miesto. Slávny hráč sa tam nezastavil a už v ďalšej sezóne vyhral dva tituly British Open a International Open. Tieto úspechy umožnili Škótovi zaujať 11. miesto v rebríčku svetových hráčov snookeru.

John Higgins

V sezóne 1995-1996 John Higgins naďalej predvádzal vynikajúcu hru. Jeho zbierka trofejí bola doplnená niekoľkými ďalšími titulmi: German Open,International Open. Stal sa štvrťfinalistom svetového turnaja a suverénne sa usadil na druhej priečke hodnotenia.

Sezóna 1997/98 bola najúspešnejšou v kariére Škótska. Higgins sa stal finalistom 8 bodovaných turnajov. Teraz bol len svetový šampionát, kde sa nepreslávil veľkým úspechom. Šťastná súhra okolností mohla hráča priviesť k drahocennému snu. Na to musel Stephen Hendry prehrať v prvom kole súťaže a John, aby získal vytúženú trofej. Nakoniec sa s touto úlohou vyrovnal a obsadil prvé miesto v rebríčku.

Rýchle stúpanie a klesanie

V sezóne 1998/99 sa Johnovi Higginsovi nepodarilo obhájiť titul. Hráč však zostal na prvom mieste vďaka víťazstvu v niekoľkých veľkých súťažiach: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Nasledujúca sezóna bola v kariére majstra nemenej úspešná. Na jednom z turnajov získal najviac bodov na zápas. Prvýkrát bol maximálny brejk 147 bodov zaznamenaný na Pohári národov a potom na súťaži Irish Masters. Higgins vyhral niekoľko ďalších trofejí na Welsh Open a Grand Prix.

V sezóne 2000/01 začal John upadať. Spočiatku išlo všetko dobre a vo finále British Championship porazil významného Marka Williamsa. V Grand Prix však prerušil účasť kvôli svadbe. V Pohári národov prehral s Ronniem O'Sullivanom a klesol na tretie miesto vo svetovom rebríčku.

Napriek slabým výkonom počas nasledujúcich dvoch sezón sa Johnovi Higginsovi podarilo zostať v prvej päťkesnookeroví hráči.

Vysoká úroveň zručností – prvý riadok v rebríčku

V sezóne 2005/06 nadobudol Škót opäť vynikajúcu formu. Na turnaji Grand Prix presvedčivo zvíťazil nad večným rivalom Ronniem O'Sullivanom. John zároveň vytvoril niekoľko rekordov: 4 sté série a 494 získaných bodov.

snookerový hráč John Higgins

Britské majstrovstvá boli pre Higginsa menej úspešné. Prehral v 1/8 finále so svojím súperom Kenom Dohertym, no vyhral turnaj vo Wembley. V súťaži M alta Cup sa hráč dostane do finále, ale je porazený.

Na turnaji Welsh Open skúsený majster prehráva v 1/8 finále. Súťaž China Open sa pre Škóta končí finálovou porážkou s Markom Williamsom. Bol jedným z favoritov majstrovstiev sveta 2006. Na všeobecné prekvapenie mnohých odborníkov však prehral v prvom kole súťaže s Markom Selbym. Napriek tejto skutočnosti sa snookerovému hráčovi Johnovi Higginsovi podarilo opäť získať prvé miesto v rebríčku.

Nestabilná hra, frustrujúca fanúšikov

Fanúšikovia škótskeho „čarodejníka“od neho očakávali rovnako úspešné výkony ako v predchádzajúcej sezóne. Ján ich však nepotešil, ale iba sklamal. Vstúpil do Northern Ireland Trophy, kde prehral v osemfinále s čínskym hráčom. Potom sa mu nepodarilo obhájiť majstrovský titul v súťaži Grand Prix.

Na British Championship Higgins ukázal najvyššiu triedu a dostal sa do semifinálovej fázy. Prehral však s budúcim víťazom PetromEbdon. Potom skúsený majster začal upadať. Neuspel v prvom kole Welsh Open a M alta Cupu. Na turnaji China Open sa Škót dostal do 1/4 finále, kde prehral so svojím súperom a blízkym kolegom Grammom Dottom.

fotka jona higginsa

Na prestížnej súťaži v Sheffielde nebol John Higgins favoritom. Napriek tomu sa pred fanúšikmi dokázal rehabilitovať a vyhrať ďalšiu trofej.

Svetová sláva – prvý vážny úspech

V roku 1998 sa Škót zúčastnil majstrovstiev sveta. Prvýkrát vo svojej kariére sa dostal do finále a vytrhol víťazstvo mladému a nádejnému Markovi Selbymu. Angličan sa kvalifikoval a predviedol vysokú triedu hry. Jeho súper však ukázal skutočnú zručnosť a vôľu po víťazstve. Výsledkom bolo, že „čarodejník“slávil úspech.

Prvým šampiónom sa stal v roku 1998, keď mal iba 23 rokov, pred dvoma skvelými hráčmi v tomto ukazovateli, Williamsom a O'Sullivanom. Po 9 rokoch vyhral druhú trofej svetového šampióna.

MBE John Higgins

V roku 2007 držiteľ čestného titulu „Člen Rádu Britského impéria“John Higgins vo svojom rozhovore priznal, že táto udalosť sa po narodení dieťaťa stala jednou z najdôležitejších v jeho živote. Nasledujúca sezóna bola pre skúseného hráča nemenej úspešná. Stal sa víťazom súťaže Grand Prix a získal svoj tretí majstrovský titul. V rebríčku snookerových hráčov obsadil 4. miesto a o rok neskôr sa stal jeho lídrom.

Obvinenia z úplatkárstva

V apríli 2010 sa škótsky hráč zúčastnil obchodného stretnutia so svojím manažérom. Vplyvný obchodník navrhol, aby Higgins a Mooney usporiadali sériu snookerových zápasov na zmluvnom základe.

V tom čase sa 3-násobný držiteľ svetového titulu rozhodol prijať lákavú ponuku a držať pevne stanovenú hru. Výsledkom bolo, že John musel ustúpiť v niekoľkých snímkach. Celková suma úplatku bola asi 400 000 dolárov.

Higgins bol po internom vyšetrovaní pozastavený zo súťaže v snookeri. Napriek tomu sa skúsený Škót rozhodol obvinenia poprieť s tým, že počas celej svojej profesionálnej kariéry nikdy úmyselne nevynechal.

Podľa rozhodnutia nezávislého tribunálu dostal hráč peňažnú pokutu a suspendáciu na šesť mesiacov a jeho manažér dostal doživotný zákaz snookeru.

Späť do hry

Po suspendácii vyhral John niekoľko turnajov. Dva z nich sú najprestížnejšie: britský šampionát a svetový šampionát. Škót naďalej predvádzal vysokú úroveň snookerovej hry. Johnovi Higginsovi, ktorého biografia je priamym dôkazom jeho talentu, sa „podarilo“vyhrať aj v ETPC-5. ETPC-6 preňho až taký úspešný nebol. Dostal sa do finále, ale prehral s budúcim šampiónom Michaelom Holtom.

Britský šampionát John držal na vysokej úrovni a vo finále sa stretol s Markom Williamsom. Počas stretnutia bol hráč menejcenný so skóre 2:7 a 5:9. V najtvrdšom boji všakHigginsovi sa podarilo vyhrať. Tento titul bol tretí v jeho kariére.

životopis Johna Higginsa

Na februárovom Welsh Open sa dostal do finále a získal ďalšiu trofej, keď porazil Stephena Maguirea s celkovým skóre 9:6. Nasledujúci mesiac Škót triumfoval aj na Hainan Classic.

Život mimo snooker

Aj štvornásobný majster sveta John Higgins má právo na súkromie. V roku 2000 uzavrel oficiálne manželstvo so svojou milovanou Denise. V priebehu rokov sa im narodili tri deti: dievča Claudia, chlapci Oliver a Pierce. Okrem toho sa vždy snaží navštevovať futbalové zápasy svojho obľúbeného keltského tímu.

štvornásobný majster sveta John Higgins

V roku 2006, po prehre vo finále M alta Cupu, Johna vyhodili z lietadla kvôli extrémnej intoxikácii. V príprave na ďalší turnaj a svetovú slávu v Crucible sa však hráčovi podarilo prestať piť alkohol.

V roku 2011 mala Higgins veľkú tragédiu. Jeho otec zomrel na rakovinu. Takmer vždy sprevádzal svojho syna na všetkých svetových turnajoch.

Prvé miesto v rebríčku, víťazstvo na British Championship

Na každoročnom britskom turnaji sa Škót stretol vo finále s Markom Williamsom. John Higgins (na obrázku nižšie) bol odhodlaný vyhrať.

V rozhodujúcom zápase predviedol Walesan nízku úroveň hry. V semifinále ukázal charakter a vôľu po víťazstve. Finále však bolo pre neho mimoriadne neúspešné. Celkové skóre bolo 9-5, keď Škót otočil vývoj a vo svojej kariére profesionálneho hráča vyhral 22 trofejí. Je jedným z velikánov, ktorí vyhrali UK Championship viac ako dvakrát.

John Higgins naďalej teší svojich fanúšikov talentovanou hrou. Napriek miernemu poklesu naďalej preukazuje vysokú úroveň zručností. Momentálne sa nachádza na 6. priečke svetového rebríčka. Škótsky „čarodejník“z Wishaw sa navždy zapísal do histórie populárnej hry.